Intervju s Kamnito
Zasavje je premoglo ob ustanovitvi slovenske lige pred dobrimi 20. leti lokalni derbi med Rudarjem in Zagorjem oziroma med Torcido in Crazy Boysi. Letošnja jesen je spet postregla z zasavskim derbijem, le da je tokrat na tribunah Rudar vzpodbujala Kamnita. Trboveljska Torcida vzpodbuja trboveljske rokometaše, Kamnita trboveljske nogometaše. Kamnita – skupina, ki je dobila ime po tribuni, na kateri navija. Kot pravijo, se že pripravljajo na nov zasavski derbi, ki bo v začetku junija pri sosedih v Zagorju.
Kdaj ste ustanovili vašo skupino, kakšni so bili začetki? Zakaj ime Kamnita?
Navijaško skupino smo ustanovili leta 2006, ko smo se organizirali in z avtobusom v zelo velikem številu odpravili vzpodbujati člansko ekipo proti Taboru, na tekmi 4. lige. Takrat se je Rudar boril za naslov prvaka, kar pa mu takrat ni uspelo.
Kamnita je del tribune na našem stadionu v Trbovljah. To je tribuna, ki je bila prva zgrajena na stadionu. To je kraj, kjer se med tekmo zberemo vsi tisti, ki imamo radi naš klub in nam ni vseeno zanj.
V katerih športih navijate?
Navijamo predvsem za nogometni klub Rudar Trbovlje, vendar pa se z veseljem odzovemo na povabila ostalih klubov v Trbovljah. Tako smo navijali že na rokometni in košarkarski tekmi.
Kakšna je navijaška scena v III. ligi in kakšna v Zasavju?
Navijaška scena v 3. ligi je na nizkem nivoju, saj sta večji skupini samo Kamnita in Crazy Boys. V Zasavju pa je med tema dvema skupinama pravo rivalstvo v pozitivnem pomenu. Smola v 3. ligi je, da je v ligi preveč ekip iz Primorske, kar za nas Zasavce ni ravno atraktivno. Bolj zanimive so tekme z Zagorjani, kjer je atmosfera še posebej nabita.
Kdo so vaši sovražniki in prijatelji?
Lahko bi rekli, da nimamo sovražnikov, vsaj mislimo, da jih nimamo. Sami smo pozitivno naravnani, tako da je to verjetno razlog, da nimamo sovražnikov. Prijateljev pa imamo kar nekaj, prva je Torcida, t. i. naša mati, prav tako je kar nekaj naših članov tudi pripadnikov in simpatizerjev Green Dragonsov, tako da so tudi to naši prijatelji. Jih je pa še veliko.
Kako se ocenjujete v jesenskem delu sezone 2012/13?
Z izjemo tekme z Zagorjani lahko rečemo, da je bil jesenski del, kar se navijanja tiče, malce slabši. Glavni razlog je, da je preveč ekip v 3. SNL zahod iz primorske regije in se je težko organizirati za navijanje na gostovanjih (problem je denar za prevoz). Lažje je bilo v 4. ligi, ko smo bili prisotni na vseh gostovanjih.
Kakšna je bila obiskanost vaše tribune v jesenskem delu sezone, tako doma kot na gostovanju?
Doma nas je bilo v povprečju nekje od 50 do 100, na tekmi z Zagorjem pa celo okoli 300. Na gostovanja pa odhajamo v minimalnem številu, za kar nam je izjemno žal.
Mnenje o navijanju na tekmah reprezentance Slovenije in vaša številčnost na teh tekmah?
Navijanje za reprezentanco je dobro, včasih bi bilo lahko celo boljše. Nekaj naših članov se udeležuje tudi reprezentančnih tekem, lahko bi nas bilo prisotnih veliko več, če bi seveda kdaj dobili tudi povabilo.
Kakšni so vaši načrti za spomladanski del sezone?
V spomladanskem delu sezone želimo ekipi pomagati, da bi osvojila čim več točk, še posebej bi bilo dobro pomagati na gostovanjih. Drugače pa bodo vse priprave usemerjene na derbi, ki bo 1. 6. 2013 v Zagorju. Pripravljamo spektakel in odlično navijanje, naš cilj pa je doseči število 500 navijačev Rudarja na tekmi v Zagorju.
Kakšno je vaše mnenje glede protestov po Sloveniji in kakšno vlogo lahko pri tem odigrajo navijaške skupine?
Proteste pozdravljamo, vendar take brez nasilja. Je morda že res, da je brez nasilja težje kaj velikega doseči, pa vendar se da. Smo zagovorniki, da bi se bilo potrebno temeljito organizirati in narediti en velik organiziran protest, na katerem bi veliko vlogo odigrali tudi združeni navijači. Poudarjamo – združeni, saj samo skupaj lahko kaj dosežemo in stvari izboljšamo. In še enkrat poudarjamo, brez nasilja. Navijači pa imajo lahko pri teh protestih vsekakor veliko vlogo.
Po številnih – tudi neupravičenih – aretacijah protestnikov, ki niso kršili nobenega zakona, nekateri niti niso protestirali, tudi širša javnost spoznava, kakšno represijo doživljajo navijači. Sodni organi in organi prisile imajo vedno prav in zadnjo besedo. Kakšno je vaše mnenje? Lahko navijači to represijo nad širšo množico izkoristimo za opozarjanje (in na kakšen način), da se navijačem že leta dogajajo krivice? Bodo spopadi med policisti in demonstranti na protestih po Sloveniji vplivali k hitrejšemu sprejetju zakona o navijačih?
Ne odboravamo aretacij brez dokazanih dejanj. Vsekakor naj tisti, ki zagrešijo nekaj, kar je v nasprotju z zakoni, za to tudi odgovarjajo. Vendar pa brez represije nad navijači in razno raznih neupravičenih pridržanj. Na splošno bi se morali navijači v glavnem osredotočati na vzpodbujanje ekipe, za katero navijajo, ne pa na nasilje. Bistvo navijaštva je vzpodbujanje in podpora športu, ekipi za katero navijamo oziroma za klub, ki ga imamo radi. Mislimo, da bo zakon zaradi dogodkov v zadnjem času vsekakor sprejet hitreje, kot bi sicer bil. Ne podpiramo tega zakona, saj smo navijači navadni državljani tako kot vsi ostali in ne potrebujemo dodatnih stigmatizacij in oznak. Skupaj, združeno v eno celoto, pa lahko dosežemo ogromno.
Intervju z Velenjskimi knapi
V preteklih sezonah smo lahko videli Knape v številčnejši zasedbi, tako na domači kot gostujočih tribunah. Kot sami pravijo, dajejo prednost kvaliteti pred kvantiteto. So pa zato presenetili s posnetim hardbass videom, ki si ga lahko ogledate v nadaljevanju članka, kakor tudi z grafitom, s katerim so polepšali celoten navijaški sektor na velenjskem stadionu Ob jezeru.
Kako se ocenjujete v jesenskem delu sezone 2012/13?
Gledano iz navijaškega stališča si lahko pripišemo za jesenski del dobro oceno, kajti poleg vseh domačih tekem smo oddelali tudi vsa gostovanja (tako ligaška kot pokalna) in to v solidnem številu. Gledano na pretekla leta pa nas je na žalost malo manj, a smo zato kvalitetnejši in bolj izkušeni.
Kakšna je bila obiskanost vaše tribune v jesenskem delu sezone, tako doma kot na gostovanju?
Obiskanost je bila manjša kot prejšnja leta. Razlog za to so predvsem slabi rezultati našega kluba. Žal je pri nas veliko ”rezultatskih” navijačev, ki so z nami samo takrat, kadar klub zmaguje. V povprečju nas je okoli 30. Izjemi sta le tekmi z Muro in Novo Gorico, kjer nas je po navadi preko 50. Pogrešamo pa gostovanja v Lendavi, saj so to bila za nas najbolj obiskana ter hkrati tudi najzanimivejša. Kot pri ostalih skupinah je velik problem tudi termin tekem. Tekme med tednom ter tiste s pričetkom ob 14.00 ali celo prej, so čista bedarija.
Mnenje o navijanju na tekmah reprezentance Slovenije in vaša številčnost na teh tekmah?
Menimo, da bi se vse tekme reprezentance morale igrati v Mariboru. Sama atmosfera, navijanje in obiskanost tekem je veliko boljša kot v Ljubljani ali Kopru. Smo prisotni na vseh domačih tekmah, gostovanj pa se kot skupina povečini ne udeležujemo. Naša prioriteta je domače prvenstvo ter seveda Rudar.
Kakšni so vaši načrti za spomladanski del sezone?
Oddelati vse preostale domače tekme kot gostovanja. Pridobiti nove člane ter obdržati trenutne. Seveda pa števila ne mislimo povečati za vsako ceno. Raje imamo manj ljudi na tribuni, a so ti tam s srcem in pravim razlogom.Veseli nas, da je jedro zdravo in na tem mislimo graditi. Pri tem upamo, da nam bo pomagal tudi klub z boljšimi rezultati.
Nekaj časa nazaj ste omenjali izdelavo spletne strani. Kako daleč je sedaj ta projekt?
Žal je internetna stran še v izdelavi. Prednost so dobili drugi projekti. Med temi lahko izpostavimo grafit Velenjski knapi, ki obsega celotni navijaški južni sektor. Ta projekt nam je vzel ogromno časa ter financ.
Ste v različnih odnosih z navijaškima skupinama iz Prekmurja? Zakaj neprijateljski odnosi z Gorgonami in prijateljski z Gringosi? Gre za prijateljstvo na ravni navijaških skupin, ali gre zgolj za prijateljstvo med posamezniki obeh skupin?
Odnosa do Gorgon oziroma Gringosov nebi komentirali. Lahko le rečemo, da nora in številčna gostovanja v Lendavi zelo pogrešamo. Slovenska navijaška scena je z izpadom Nafte ogromno izgubila.
Kakšno je vaše mnenje glede protestov po Sloveniji in kakšno vlogo lahko pri tem odigrajo navijaške skupine?
Menimo, da se organizirane skupine ne bi smele udeleževati protestov, saj bi s tem le pospešile sprejem zakona o navijačih. To pa ne pomeni, da jih ne podpiramo. Menimo, da so nujno potrebni. Predolgo se je le govorilo. Čas je, da se stopi na ulice.
Po številnih – tudi neupravičenih – aretacijah protestnikov, ki niso kršili nobenega zakona, nekateri niti niso protestirali, tudi širša javnost spoznava, kakšno represijo doživljajo navijači. Sodni organi in organi prisile imajo vedno prav in zadnjo besedo. Kakšno je vaše mnenje? Lahko navijači to represijo nad širšo množico izkoristimo za opozarjanje (in na kakšen način), da se navijačem že leta dogajajo krivice? Bodo spopadi med policisti in demonstranti na protestih po Sloveniji vplivali k hitrejšemu sprejetju zakona o navijačih?
Ljudje so in bodo začeli spoznavati, da ima policija že sedaj dovolj (na trenutke celo preveč) pooblastil. So pa po našem mnenju največji problem pristranski mediji, ki povečini predstavijo le eno stran oziroma ob pojavu kakršnegakoli vandalizma oziroma nasilja najprej omenijo organizirane navijaške skupine. Če ne bo drastičnih sprememb v trenutni vladajoči garnituri, menimo, da bo zakon sprejet.
Pred kratkim ste posneli Hardbass video. Ste prva skupina, ki je kaj takega posnela. Kakšen je namen hardbass-a in tega videa in ali je bil namen dosežen?
Posneli smo hardbass video po zgledu iz tujine. Hardbass je glasbeno gibanje mladih. Videli smo veliko posnetkov na internetu od ostalih navijaških skupin iz tujine in se odločili, da naredimo tudi mi nekaj podobnega, da razširimo hardbass v Slovenijo. V prvi vrsti je hardbass za nas pomenil dobro “zezanje” in poživitev našega mesta na poseben način. Med tem projektom smo vsi sodelujoči maksimalno uživali, dobili pa smo tudi ogromno pohval in podpore predvsem na lokalni ravni. Z rezultatom smo zadovoljni in mislimo, da smo dosegli vse, kar smo želeli.
[fotoultras]dbCzmcOuLhs[/fotoultras]
Pregled jeseni 2012:
15. 7. 2012: Mura 05-Rudar, 1. krog 1. SNL:
28. 7. 2012: Celje-Rudar, 3. krog 1. SNL:
22. 9. 2012: Rudar-Mura 05, 10. krog 1. SNL:
[fotoultras]F8xzLvyDlPk[/fotoultras]
26. 9. 2012: Olimpija-Rudar, 11. krog 1. SNL:
30. 9. 2012: Rudar-Celje, 12. krog 1. SNL:
7. 10. 2012: Aluminij-Rudar, 13. krog 1. SNL:
20. 10. 2012: Rudar-Luka Koper, 14. krog 1. SNL:
18. 11. 2012: Mura 05-Rudar, 19. krog 1. SNL:
Intervju s Terror Boysi
Na zadnji domači tekmi lanskega novembra so se Boysi odlično predstavili ob svoji 20-letki. Letos smo vsi pričakovali nadaljevanje pozitivnega trenda, vendar so bile predstave na novogoriški tribuni premosorazmerne predstavam goriških nogometašev na igrišču. Padla je številčnost navijačev na tribuni, posledično tudi zagon in predstave novogoriških ultrasov. Njihovi cilji za pomlad so podobni tistim, ki so si jih zadali ljubljanski in koprski ultrasi v včeraj oziroma predvčeraj objavljenih intervjujih na fotoultras.si.
Kako se ocenjujete v jesenskem delu sezone 2012/13?
Z eno besedo – porazno. Po reorganizaciji smo imeli bržkone najboljšo sezono, ki jo goriško navijaštvo pozna, saj smo postavili višje standarde glede izgleda tribune, pa tudi povprečna številčnost (tako doma kot v gosteh) je bila glede na velikost našega mesta in specifiko goriške nogometne/športne (ne)mentalitete praktično optimalna, zato smo v jedru skupine pričakovali, da bomo v letošnji najmanj držali to konstanto, ali pa zadevo popeljali na še rahlo višji nivo, vendar je nedolgo po začetku prvenstva sledilo bridko spoznanje, ko se je še enkrat več ponovil že poznan scenarij in sledil je občuten padec zagretosti in volje med člani, kar se je nazorno pokazalo predvsem v številu ter posledično seveda tudi na izgledu tribune na domačih tekmah in pa kvalitetno oddelanih gostovanjih, ki jih je bilo le za vzorec in na katerih smo bili, podobno kot na domačih tekmah, prisotni več ali manj isti ljudje.
Kakšna je bila obiskanost vaše tribune v jesenskem delu sezone, tako doma kot na gostovanju?
Kot rečeno je obisk na naši tribuni letos občutno padel in to celo za več kot 50 %, če vemo, da je bila povprečna cifra v lanski sezoni na domačih tekmah konstantno nekje med 30-40 ljudi (na najatraktivnejših tekmah tudi krepko čez 50 ljudi), je le-ta v jesenskem delu znašala v povprečju okoli 15 ljudi. Nemalokrat je bila cifra tudi 10, šele proti koncu jeseni smo uspeli cifro dvigniti tam do 25 ljudi, po drugi strani pa so bila gostovanja večinoma oddelana v cifri od 5-10 ljudi, kar je pri nas že stara navada in s čimer smo, glede na trenutno nič kaj rožnato stanje v skupini, vseeno zadovoljni.
Mnenje o navijanju na tekmah reprezentance Slovenije in vaša številčnost na teh tekmah.
Navijanje na reprezentanci je (in kot kaže še lep čas tudi bo) pereč problem, vendar pa ima levji delež pri ustvarjanju tako medlega navijaškega vzdušja tukaj predvsem NZS, ki je že večkrat pokazala svoj odklonilen odnos do organiziranih navijačev in v izjavah tega ali onega predsednika smo navijači v minulih letih bili prisiljeni požreti marsikatero, pa recimo temu neprimerno izjavo, da ostanemo v mejah olike. Ustvarjanje napetosti na relaciji LJ/NZS – MB pod nobenim pogojem ne more biti koristno za slovenski reprezentančni nogomet, kaj šele za obuditev navijaškega vzdušja, kakršno je vladalo v kvalifikacijskem ciklusu za SP v Južni Afriki, ali pa tistega iz časov Zlate generacije. Predvsem v trenutnih razgretih socialno-političnih razmerah, ko se zdi, da so Viole in GD bližje kot kdajkoli poprej, vidimo priložnost, da se z vidika nas organiziranih navijačev pristopi k vprašanju reprezentančnega navijanja složno, saj le združeni lahko naredimo nek presežek v smislu navijanja, navijaškega repertoarja in koreografij, kot ga v Sloveniji še ni bilo. Seveda pa se mora tudi NZS začeti zavedati, da se navijači ne bodo pustili podcenjevati in da bodo tak odnos, kot ga bodo do nas gojili, od nas nazaj tudi dobili. V NZS-ju in raznoraznih MNZ-jih se okoli vlači toliko lobijev (in nepotizma), ki slovenskemu nogometu samo škodujejo na račun polnjenja lastnih žepov in uresničevanja interesov, ki s športom kaj šele z nogometom nimajo veliko skupnega. Kar pa se tiče naše prisotnosti na reprezentančnih tekmah je slednja rekordno nizka. Razlogov zato pa je več, večino jih lahko izluščite v zgornjih stavkih, gre pa v prvi vrsti za nestrinjanje s politiko NZS-ja, do tega, kdo je predsednik NZS-ja in kaj se je z reprezentanco v zadnjem dobrem letu dni naredilo, pa tudi do odnosa nekaterih igralcev, ki reprezentanco jemljejo kot drugi vir zaslužka. Večina se nas ne poistoveti s tako reprezentanco, saj kot pravi domoljubi verjamemo, da mora obstajati kult reprezentance, kjer se od vseh, ki oblečejo njen dres, pričakuje, da bodo v njem za grb in zastavo prelivali znoj in kri. Zato se na tekmah Slovenije trenutno zbere le peščica TB.
Kakšni so vaši načrti za spomladanski del sezone?
Predvsem upamo, da se bosta v Novi Gorici spet prebudili strast in volja pri naših članih, zlasti mladini, na kateri bo nekoč ležala prihodnost goriškega navijaštva. Zavedamo se, da se tega ne more narediti načrtno, saj je od vsakega posameznika odvisno kaj in kako čuti pri sebi, vendar ne glede na številčnost in nezanimanje smo v jedru skupine že lep čas odločeni, da se bomo vsi najzvestejši zbrali in po svojih najboljših močeh podpirali naš ljubljeni klub doma in v gosteh, saj si brez njega ne moremo predstavljati našega vsakdanjika. Ob tej priložnosti v imenu jedra skupine pozivamo vse, zlasti goriško mladino, ki prebira te stavke, naj se angažirajo in posvetijo nekaj svojega prostega časa in zagnanosti svoji grupi in podprejo svoj lokalni klub – Gorico. Čas je, da Nova Gorica zaživi s svojim klubom in čas je, da Goričani začnejo živeti za svoj klub, saj v današnjih časih zvestoba in pripadnost nečemu pristnemu in ljudskemu, s čimer se lahko vsi enakopravno poistovetimo, pomenita več kot pa brezciljno zapravljanje prostega časa in potenciala mladih ljudi. Želimo si, da bi naše mesto spet pridobilo nogometni utrip in da bi se vsi, ki se ponosno imenujemo za Goričane, spet zbrali na našem Svetem Vzhodu v čim večjem številu. To je vizija – kar bo, pa je odvisno od odločitve vsakega posameznika, ki bo bodisi to sprejel, ali ne.
Ste v prijateljskih odnosih z navijaško skupino Small Faces iz Kranja. Kako je prišlo do tega prijateljstva in ali gre zgolj za prijateljstvo med posamezniki, ali lahko rečemo, da gre za prijateljski navijaški skupini?
Gre za dolgoletno poznanstvo med še peščico staroselcev iz naše skupine in posameznikov iz vrst Small Facesov, ki sega že v obdobje 90-ih let prejšnjega tisočletja. Naključje je hotelo, da je naša ponovna reorganizacija prišla malo pred njihovo, zato je bilo med obojimi morda začutiti enako energijo, ki vlada v skupini v takem obdobju in prišlo je do prijateljskega snidenja po predzadnji prvenstveni tekmi v lanski sezoni. Gre pa tukaj za osebne stike med posamezniki, na nivoju grupe se namreč ne gremo nekih prijateljstev, saj je naša scena že tako majhna pa tudi masa ljudi v grupah je premajhna, da bi videli smisel v nekih koalicijah in podobnih zadevah. Kot grupa gojimo do SF nevtralnost, osebna poznanstva in prijateljstva pa so stvar posameznikov in njihovih osebnih odločitev.
Polepšali ste sektor z grafiti, nekaj ste naredili tudi na samem marketingu skupine. Lahko rečemo, da se je skupina po ponovni reorganizaciji sedaj utrdila?
Po vsej logiki bi se morala skupina po taki sezoni kot smo jo imeli mi po vnovični reorganizaciji utrditi, vendar smo še v prejšnjih odgovorih navedli nekatere razloge, zakaj temu ni tako, tako da lahko rečemo, da trenutno Terror Boysi popolnoma stagniramo oziroma bolje rečeno vegetiramo in »čakamo« na boljše dni z upanjem, da bodo tisti Goričani, ki so (bili) del naše zgodbe v sebi poiskali nekatere odgovore in z (ne)dejanji pokazali, kaj čutijo do grupe. Olepšava našega sektorja in obuditev marketinga skupine sta bili potezi, s katerima smo upali še dodatno spodbuditi člane in grupo še bolj približati njenim članom in lokalni skupnosti.
Kakšno je vaše mnenje glede protestov po Sloveniji in kakšno vlogo lahko pri tem odigrajo navijaške skupine?
Bil je že skrajni čas, da narod odpre oči in pobegne iz zadušljivega kokona, v katerega nas je oblast (leva in desna) tlačila vsa ta leta in leta z namenom, da bi nas spremenili v čredo pokornih ovac, ki bi se pustile slepo voditi v vedno slabših ekonomsko-socialnih pogojih in bi v sebi zatrle legitimno pravico in dolžnost do upora proti izkoriščevalski oblasti. Od vedno stojimo za tem, da politika na tribuni nima kaj iskati, še manj pa se izražati – to je svobodna pravica vsakega posameznika, ki pa grupe ne sme izkoristiti za svoje politične cilje, vendar smo vsi člani znotraj grupe enotni v občutku gnusa in prezira do celotne politične garniture in ljudi, ki tvorijo vse do zadnjega kotička političnega prostora pri nas in ki za ceno obstanka na oblasti med ljudmi umetno ustvarjajo delitve ter spore, ki narod razdvajajo, saj se še kako bojijo, da bi slednji enotno nastopili proti njim in njihovim hlapcem, ki ščitijo njih edini interes (oblast oziroma prevedeno v jezik običajnega človeka: moč in denar) in branijo na ulicah, sodiščih in v mednarodni skupnosti. Menimo, da nobena cena ni previsoka, da se Slovenijo osvobodi te, v »demokracijo« zavite tiranije.
Po številnih – tudi neupravičenih – aretacijah protestnikov, ki niso kršili nobenega zakona, nekateri niti niso protestirali, tudi širša javnost spoznava, kakšno represijo doživljajo navijači. Sodni organi in organi prisile imajo vedno prav in zadnjo besedo. Kakšno je vaše mnenje? Lahko navijači to represijo nad širšo množico izkoristimo za opozarjanje (in na kakšen način), da se navijačem že leta dogajajo krivice? Bodo spopadi med policisti in demonstranti na protestih po Sloveniji vplivali k hitrejšemu sprejetju zakona o navijačih?
Ne gre za spopad med policijo in navijači. Gre za spopad med oblastjo in narodom in vsi vemo, kam sodi policija in kam navijači, ki so skozi zgodovino stali v prvih vrstah pri rušenju nedemokratičnih sistemov tako v srednji in vzhodni Evropi kot tudi v širšem svetovnem merilu, kar je edino logično, saj navijač ni nič drugega kot povsem normalen državljan, ne pa drugorazredni razbijač, ekstremist in nasploh krivec za vse, kar je v državi gnilega, kot je to zadnja leta vse bolj intenzivno in skrajno spretno ter oportunistično (predvolilne kampanje) na perverzen način počela oblast v Sloveniji. Kakorkoli stvar obrnemo, narod vedno izide kot zmagovalec. Upamo in srčno želimo, da bo trenutno stanje in nova spoznanja, ki so narod pognala na ulico, ljudi pripeljala k dokončnemu razbitju mita o navijačih-dežurnih krivcih in najhujših barabah tega sveta in da se bo na nas gledalo kot na enakopravne in svobode željne ljudi, ki se od večine razlikujemo le po tem, da živimo za svoj klub 24/7 in da zanj gremo prek vseh meja. Zato ni potrebe po takih zakonih, ki bi pozornost odvračali od dejanskih problemov, s katerimi se soočamo, temveč so potrebne radikalne spremembe v sami politični strukturi, ki naj se začnejo na samem vrhu in segajo do najglobje korenine tega sistema, kar upamo, da bodo ljudje uvideli. In se temu primerno tudi angažirali. Navijaške skupine so vedno bile in bodo zrcalo družbe, v kateri živimo, ker so brutalno resničen pokazatelj tega, v kakšnem svetu živimo, brez vsakršne olepšave. Poleg tega pa navijaška skupina temelji na enakopravnosti, zvestobi in povezanosti – vrednotah, ki so že zdavnaj izgubile svojo veljavo v današnji družbi, predvsem po zaslugi politike in interesov kapitala, ki slednjo krojijo.
Terror Boysi slavijo 20-letnico, 29. 11. 2011:
[fotoultras]EqRBX4Nn0kI[/fotoultras]
Pregled jeseni 2012:
14. 7. 2012: Gorica-Maribor, 1. krog 1. SNL:
22. 7. 2012: Gorica-Mura 05, 2. krog 1. SNL:
29. 7. 2012: Olimpija-Gorica, 3. krog 1. SNL:
4. 8. 2012: Gorica-Celje, 4. krog 1. SNL:
18. 8. 2012: Gorica-Luka Koper, 6. krog 1. SNL:
26. 8. 2012: Triglav-Gorica, 7. krog 1. SNL:
1. 9. 2012: Gorica-Domžale, 8. krog 1. SNL:
23. 9. 2012: Maribor-Gorica, 10. krog 1. SNL:
30. 9. 2012: Gorica-Olimpija, 12. krog 1. SNL:
20. 10. 2012: Gorica-Aluminij, 14. krog 1. SNL:
31. 10. 2012: Gorica-Aluminij, 1/4-finalna pokalna tekma, povratna tekma
27. 10. 2012: Luka Koper-Gorica, 15. krog 1. SNL:
3. 11. 2012: Gorica-Triglav, 16. krog 1. SNL:
17. 11. 2012: Gorica-Maribor, 19. krog 1. SNL:
24. 11. 2012: Gorica-Mura 05, 20. krog 1. SNL:
Intervju s Tifozi
Zaspano slovensko ultras sceno so Koprčani letos znali prebuditi. Od zaplenjenega transparenta do dogodkov na gostovanju v Bujah – o obeh dogodkih je bilo več napisanega na našem forumu – in navsezadnje so nas presenetili tudi z navijaškim kotičkom na regionalnem obalnem spletnem portalu. Čeprav so njihove vrste na manjših tekmah, še posebej pa na gostovanjih, močno razredčene, imajo zastavljenih kar nekaj aktivnosti za prihajajočo pomlad. Težko pa bodo dosegli, da Koprčani in s tem tudi potencialni člani Tifozov spremenijo odnos do svojega lokalnega kluba, zaradi katerega že od časov tretje jugoslovanske medrepubliške lige in famozne tekme proti Bački največ izgublja prav njihov klub – FC Koper.
Kako se ocenjujete v jesenskem delu sezone 2012/13?
Jesenski del je imel tako dobre lastnosti kot slabe. Lahko bi bili boljši, vendar problem v Kopru je ta, da se s tem klubom s takim vodstvom ne identificira skoraj nihče več. Lep pokazatelj tega je tudi obisk navadnih gledalcev na domačih tekmah.
Kakšna je bila obiskanost vaše tribune v jesenskem delu sezone, tako doma kot na gostovanju?
Na domačih tekmah se nas je na navadnih tekmah zbiralo 20-40 navijačev, na derbijih okoli 100. Gostovanja so bila slabše obiskana, ponavadi je šlo ljudi za en avto ali kombi. Bili smo poleti v Roveretu v Italiji (zraven Verone), kjer smo igrali z Interjem in je bilo na tekmi okoli 30 Tifozov, bili smo tudi na prijateljski tekmi v Bujah v hrvaški Istri.
Mnenje o navijanju na tekmah reprezentance Slovenije in vaša številčnost na teh tekmah?
Tekem slovenske reprezentance se kot organizirana navijaška skupina ne udeležujemo, le kot posamezniki, saj se ne strinjamo z NZS-jem in previsokimi cenami vstopnic za organizirane navijače. Časi reprezentance za Bežigradom so minili ter poleg tega pa velik minus predstavljajo spori med večjimi navijaškimi skupinami v Sloveniji. Slabi rezultati in neborbena igra reprezentantov je le pika na i.
Kakšni so vaši načrti za spomladanski del sezone?
Spomladi bomo poskusili biti prisotni na čim več tekmah, poskusili bomo izdelati več rekvizitov za naš marketing ter poskusili bomo z novimi transparenti, dvodržnjaki in morda tudi zastavami še polepšati izgled naše tribune. Prav tako bomo poskusili dobiti dodatne sponzorje in urediti zadeve okrog prostorov za Tifoze. Prav tako bomo še več prisotni v lokalnem okolju. V prvem delu smo sodelovali na družabni prireditvi “Oživela ulica” s svojo stojnico, kjer smo občanom predstavljali aktivnosti Tifozov in prodajali naše rekvizite. Imeli smo nekaj dobrodelnih akcij, ena je pravkar v teku (zbiranje zamaškov za deklico iz Kopra), nekaj pa jih imamo še v planu za izvesti.
Pomembnejše tekme doma vedno solidno oddelate. Dokaz temu je padec zastave oziroma transparenta Viole Seča na tekmi Koper-Maribor. Vaša šibka točka zadnja leta so gostovanja. Kakšno je vaše mnenje? Nameravate povišati število gostovanj? Po dogodkih v Bujah je bilo pričakovati večji odziv za gostovanja na slovenskih stadionih?
Problem v Kopru je ta, da se nihče več ne identificira s tem klubom in s tem vodstvom v klubu, saj nekateri obrazi so v njem že 10, 20 ali več let in jih lokalno okolje več ne “požira”. Na tekme prihaja po 300-400 ljudi in težko je pričakovati, da bi nas na takih tekmah bilo več kot 20-40 na sektorju. Ko je kakšen derbi (Olimpija, Maribor, Celje), se nas zbere več, ampak to zaradi nasprotnikov, ne pa zaradi “našega” kluba. Naj povemo, da hodi več ljudi (gledališčniki) na evropske tekme Maribora v Maribor, kot je gledalcev na navadnih domačih tekmah Kopra. Na domačih tekmah FC Kopra boste tudi težko videli kakšnega člana koprskih mladinskih selekcij. Ta dva podatka povesta vse, kakšno podporo uživa “naš” klub v lokalnem okolju. Zato smo jeseni prek Regional Obale (www.regionalobala.si) izdelali razpis za delovna mesta v upravi FC Kopra, vendar lokalna politika, uprava in še kdo niso dojeli našega sporočila in dvomimo, da ga bodo sploh kdaj. Evri očitno bolj dišijo kot to, da bi imeli urejen klub, na katerega bi bili vsi ponosni. Od tu tudi izhaja, zakaj redko hodimo na gostovanja in če gremo, gremo v manjšem številu.
Katere novosti ste pripravili na področju marketinga in izgleda tribune?
Izdelali smo kratke majčke z našim logotipom v treh različnih barvah in več različnih nalepk. Prav tako smo izdelali nekaj novih transparentov, nekateri od njih so bili že predstavljeni, drugi še bodo predstavljeni oziroma izdelani med zimsko pavzo. Prav tako je bilo izdelanih že nekaj dvodržnjakov, predstavljeni bodo v pomladanskem delu. Izdelali smo tudi nekaj zastav.
Kako ste zadovoljni s projektom Kotiček za navijače na portalu www.regionalobala.si?
S projektom “Kotiček za navijače” smo zelo zadovoljni in ga želimo v drugem delu sezone še nadgraditi. Odziv v lokalnem okolju je bil presenetljivo zelo dober, kar kaže tudi branost prispevkov v tem kotičku, saj so naši prispevki najbolj brani na tem portalu in smo v branosti že nekajkrat potolkli vse rekorde.
Kakšno je vaše mnenje glede protestov po Sloveniji in kakšno vlogo lahko pri tem odigrajo navijaške skupine?
Z eno besedo lahko rečemo le: “Končno!”. Končno so se zgodili, saj je stanje v državi iz dneva v dan slabše, pravne države ni več, navijači smo na lastni koži to že večkrat opazili, sedaj so to opazili še ostali. Navijaške skupine je boljše, da ne odigrajo vidnejših vlog, saj bi razne politične opcije to takoj izkoristile za lastne politične namene in bi protesti izgubili na vrednosti.
Po številnih – tudi neupravičenih – aretacijah protestnikov, ki niso kršili nobenega zakona, nekateri niti niso protestirali, tudi širša javnost spoznava, kakšno represijo doživljajo navijači. Sodni organi in organi prisile imajo vedno prav in zadnjo besedo. Kakšno je vaše mnenje? Lahko navijači to represijo nad širšo množico izkoristimo za opozarjanje (in na kakšen način), da se navijačem že leta dogajajo krivice? Bodo spopadi med policisti in demonstranti na protestih po Sloveniji vplivali k hitrejšemu sprejetju zakona o navijačih?
Mislim, da bi tako opozarjanje naletelo na gluha ušesa, še posebej sedaj, ko se politika ukvarja s tem, “kdo za kom stoji in za kom ne”. Bilo bi kontra produktivno. Zakon o navijačih bo vedno aktualen v taki ali drugačni obliki in je le vprašanje časa, kdaj bo sprejet, še posebej sedaj po spopadih med demonstranti in policijo.
Pregled tekem 2012:
15. 7. 2012: Inter-Luka Koper, prijateljska tekma
http://www.regionalobala.si/novica/inter-premocan-zalogaj-za-kanarcke
28. 7. 2012: Luka Koper-Triglav, 3. krog 1. SNL:
11. 8. 2012: Luka Koper-Rudar, 5. krog 1. SNL:
18. 8. 2012: Gorica-Luka Koper, 6. krog 1. SNL:
26. 8. 2012: Luka Koper-Mura 05, 7. krog 1. SNL:
[fotoultras]zwDOIoBduJE[/fotoultras]
1. 9. 2012: Olimpija-Luka Koper, 8. krog 1. SNL:
16. 9. 2012: Luka Koper-Celje, 9. krog 1. SNL:
22. 9. 2012: Luka Koper-Aluminij, 10. krog 1. SNL:
26. 9. 2012: Luka Koper-Maribor, 11. krog 1. SNL:
6. 10. 2012: Luka Koper-Domžale, 13. krog 1. SNL:
31. 10. 2012: Luka Koper-Triglav, pokalna 1/4-finalna tekma, povratna tekma:
27. 10. 2012: Luka Koper-Gorica, 15. krog:
7. 11. 2012: Luka Koper-Olimpija, 17. krog 1. SNL:
1. 12. 2012: Luka Koper-Triglav, 21. krog 1. SNL:
Intervju z Green Dragonsi
Minulo jesen si bomo zagotovo zapomnili po nepotrebni represiji nad ljubljanskimi ultrasi na gostovanju v Mariboru. Tako kot so protesti po Sloveniji presenetili politične in kapitalske elite, tako je policijo in ostale javnosti presenetila reakcija Viol ob izživljanju policistov nad Dragonsi na severni tribuni mariborskega Ljudskega vrta. Žal pa se nadaljuje slaba obiskanost stadiona v Stožicah, kar sicer ni problem Dragonsov, se je pa to odražalo tudi v številčnosti navijačev na njihovi tribuni na manjših tekmah. Iz tega dejstva izhajajo tudi njihovi cilji za prihajajočo spomlad.
Kako se ocenjujete v jesenskem delu sezone 2012/13?
Jesenski del sezone 2012/2013 je bil v veliko pogledih za nas rekorden, a na žalost v nekih pogledih tudi zelo povprečen … Uspelo nam je organzirati in v Maribor spraviti preko 500 ljudi, kar je svojevrsten fenomen za našo skupino. Nekaj je bilo tudi slabših predstav – predvsem na severu – in na nekaterih gostovanjih. V bistvu lahko našo polsezono označimo z dobrimi predstavami v gosteh in slabšimi doma – nekaj k tem zagotovo pripomore tudi slab začetek v sezono.
Mnogo stvari se v skupini spreminja, počasi se vračajo stari obrazi, veliko pa opažamo tudi mladih fantov, ki stopajo po naših stopinjah.
Kakšna je bila obiskanost vaše tribune v jesenskem delu sezone, tako doma kot na gostovanju?
Na severu se nas na manjših tekmah zbira premalo. Verjetno ogromno k temu prinese nepopularna liga, ure tekem se določajo brez pametne logike in nikoli ne veš, kdaj je fuzbal.
Medtem ko je na gostovanjih vedno žur in tudi relativno več ljudi. So pa sigurno neki plusi. Večina gostovanj v normalnih terminih je bilo oddelanih v cifrah nad 50, nekaj v cifri nad 100, dosegli smo številčni maksimum na gostujočem derbiju.
Po našem mnenju se v naši navijaški sceni vse preveč vrti okrog teh številk in derbijev z Mariborom. Pa saj je derbi zakon, trenutno edina tekma v Sloveniji, ki je iz navijaškega vidika zanimiva, a počasi bomo morali razmišljati tudi o tem, kako bolj napolniti tribune tudi na tekmah proti Gorici, Triglavu, tudi Kopru, Rudarju in Muri. Ker po naših izkušnjah iz hokeja lahko zaradi poplave derbijev tudi ta, največji derbi, postane monoton in dolgočasen.
Bolj mora postati pomembna kvaliteta predstav, predvsem na manjših tekmah. Tem, malim tekmam, nasploh, če je prisotna gostujoča navijaška skupina, se v slovenskem navijaštvu daje premajhen pomen …
Mnenje o navijanju na tekmah reprezentance Slovenije in vaša številčnost na teh tekmah?
V veliki večini je našim članom zelo vseeno za tekme reprezentance. Reprezentanco se ne povezuje z nacionalno pripadnostjo in zavestjo, zato nekega močnega pozitivnega odnosa do tega nimamo. Naše predvidevanje gre v smer, da se bodo navijaške skupine bolj kot ne umaknile iz reprezentance. Če smo čisto iskreni, v katerih državah pa obstaja taka “navijaška” ureditev na tekmah reprezentance kot pri nas?
Nasploh je žalostno, kaj vse se med navijaško gibanje šteje pri nas. Sever na reprezentančnih tekmah zgleda kot sindikalni ali maturantski izlet, kjer nihče ne spoštuje nekih pravil ali smernic, ki jih poznamo na klubskih tekmah. Nam se s tem ne da ubadati.
Kakšni so vaši načrti za spomladanski del sezone?
Trije derbiji v 14. dneh, potem pa tuga do konca prvenstva? Naš cilj je predvsem, kot zapisano že zgoraj, privabiti čimveč ljudi na male tekme, privabljati nove ljudi in širiti našo skupino.
Verjetno se bo največ truda vlagalo predvsem v to, da za naše člane naredimo tudi male tekme bolj zanimive. Po našem mnenju je tudi to pot, da prestopimo naslednjo stopničko v procesu rasti grupe.
V preteklosti ste navijali na nogometu, košarki in hokeju. Kakšne so vaše prioritete danes? Kako pogosto se pojavljate na košarkarskih oziroma hokejskih tekmah?
Preteklost smo pustili za sabo. Med našim članstvom večjega interesa za košarko ni več. Mogoče že spet kdaj bo, ko bodo neki ultra uspehi. A trenutno se s tem klubom v Ljubljani (in tudi širše) identificirajo samo basket fanatiki.
Pri košarki je mnogo vidikov, ki jih verjetno opazovalci od zunaj ne razumejo in jim niti ne pripišejo mnogo pomena. Ogromno naših članov klubu zameri njegovo politično in posledično gospodarsko moč. Medtem ko je nogometni klub moral iti na svojo, novo pot, se košarkarski klub vsako leto rešuje z ogromnimi finančnimi injekcijami.
Direktorji se menjajo na letni bazi, igralci tudi, vsako leto se večkrat zamenja ekipa, vseskozi so prisotne neke mučke. Potem se folku s tem ne da več ubadati, na prvo tekmo še pridejo malo pogledat, če je splošna evforija se to seveda pozna tudi pri nas.
Olimpiji na roke ne gre niti prestavitev terminov tekem, saj je bil včasih četrtek dan za Evroligo. Sedaj so pa tekme enkrat v petek, drugič v sredo, cela zmeda.
Hokej je mogoče malo drugačna zgodba. Tukaj je večji interes članstva, a mogoče bolj po zastonj/poceni kartah kot po navijaškemu udejstvovanju. Skupina je v zadnjih nekaj letih poizkusila mnogo stvari, a razen na derbijih in v končnici ni bilo večjih navijaških premikov.
Mogoče je ravno HDD Olimpija prvi klub v Sloveniji (poleg umetnih tvorb tipa ACH), ki se je namensko usmeril bolj v pop-corn – ameriški način navijaštva. Kar ni čisto nič narobe, a sami se v teh zgodbah ne vidimo.
Navijaška skupina Green Dragons tudi ne bo aktivno sodelovala pri organizaciji česarkoli na bežigrajskem stadionu.
Sicer puščamo vse odprto. Lahko se zgodi mnogo sprememb, lahko se najdejo ljudje, ki bi radi v imenu skupine delali na hokeju ali košarki, a v to ne verjamemo več.
Po derbiju v Ljudskem vrtu, ko je policija ponovno z represijo izpraznila vaš sektor, je protestno na vašo stran prvič tako množično in odkrito stopil tudi jug Ljudskega vrta. Lahko rečemo, da gre za nek pozitivni premik v slovenskem navijaškem prostoru?
Zgodovina “pozitivnih premikov” gre še malo bolj v preteklost, v našo skupno borbo proti zakonu o navijačih.
Sami množični in odkriti podpori ne pripisujemo velikega pomena, a smo hkrati zadovoljni, da je do nje prišlo in smo hvaležni vsem, ki se borijo proti represiji, ki so takrat in prej videli, kakšen je odnos policije do navijačev (sploh v Mariboru) in tak odnos obsojajo.
Kakšno je vaše mnenje glede protestov po Sloveniji in kakšno vlogo lahko pri tem odigrajo navijaške skupine?
Protesti po Sloveniji, predvsem v Ljubljani in Mariboru, so rezultat bede, v katerem se je zaradi odločitev politikov, tako levih kot desnih, znašlo slovensko ljudstvo. Za nas so logična reakcija lačnih, oropanih in prizadetih ljudi, ki si želijo le poštenja in enak kos kruha, kot ga dobijo lastniki podjetij, politiki in ostala oligarhija v sodstvu, politiki, gospodarstvu in tudi novinarstvu.
Navijaške skupine in njihovi člani so predvsem pod velikimi pritiski, tako policije, sodstva kot medijev.
Vsi upamo, da bodo protesti končno nekaj spremenili. Da bodo naši člani in tudi vsi ostali Slovenci živeli življenje, v katerem bodo srečni, v katerem bodo imeli službe, za katere bodo pošteno plačani, da bodo lahko kupili stanovanja, se izobraževali in živeli dostojno življenje. V katerem bo sodstvo, to mogoče navijači še najbolj vemo, tisto, ki bo presojalo o odločitvah, ne pa policijski represivni organ.
Po številnih – tudi neupravičenih – aretacijah protestnikov, ki niso kršili nobenega zakona, nekateri niti niso protestirali, tudi širša javnost spoznava, kakšno represijo doživljajo navijači. Sodni organi in organi prisile imajo vedno prav in zadnjo besedo. Kakšno je vaše mnenje? Lahko navijači to represijo nad širšo množico izkoristimo za opozarjanje (in na kakšen način), da se navijačem že leta dogajajo krivice? Bodo spopadi med policisti in demonstranti na protestih po Sloveniji vplivali k hitrejšemu sprejetju zakona o navijačih?
Koga pa briga za navijača, ki je brez dokazov, zato, ker ga je nek policaj videl, prejel visoko denarno kazen? Napiše pritožbo, ki je itak zavrnjena. Nalijmo si čistega vina – kolikokrat so se posnetki na športnih objektih že izbrisali, kolikokrat je policija presegla pooblastila, kolikokrat bi policija že lahko bila odgovorna za smrtno žrtev? Kolikokrat so komisije odkrile kakršnekoli nepravilnosti pri delu policije?
Ne serite. Na koncu bomo za vsa sranja itak krivi mi, delomrzneži in pijanci, ki delamo nerede na stadionih.
Pregled tekem jeseni 2012:
27. 6. 2012: Olimpija-Crvena zvezda, prijateljska tekma:
5. 7. 2012: Olimpija-Jeunesse Esch, 1. predkrog kvalifikacij za evropsko ligo, 1. tekma:
8. 7. 2012: Maribor-Olimpija, superpokal 2012
15. 7. 2012: Olimpija-Domžale, 1. krog 1. SNL:
19. 7. 2012: Olimpija-Tromso, 2. predkrog kvalifikacij za evropsko ligo, 1. tekma:
29. 7. 2012: Olimpija-Gorica, 3. krog 1. SNL:
5. 8. 2012: Mura 05-Olimpija, 4. krog 1. SNL:
11. 8. 2012: Olimpija-Maribor, 5. krog 1. SNL:
18. 8. 2012: Olimpija-Celje, 6. krog 1. SNL:
1. 9. 2012: Olimpija-Luka Koper, 8. krog 1. SNL:
16. 9. 2012: Triglav-Olimpija, 9. krog 1. SNL:
19. 9. 2012: Mura 05-Olimpija, pokalna tekma
23. 9. 2012: Domžale-Olimpija, 10. krog 1. SNL:
26. 9. 2012: Olimpija-Rudar, 11. krog 1. SNL:
30. 9. 2012: Gorica-Olimpija, 12. krog 1. SNL:
6. 10. 2012: Olimpija-Mura 05, 13. krog 1. SNL:
[fotoultras]ABnxl2DiOuc[/fotoultras]
20. 10. 2012: Maribor-Olimpija, 14. krog 1. SNL:
[fotoultras]DS7Mg7LWohc[/fotoultras]
26. 10. 2012: Union Olimpija-Panathinaikos, Evropska liga, redni del, 3. krog:
27. 10. 2012: Celje-Olimpija, 15. krog 1. SNL:
3. 11. 2012: Olimpija-Aluminij, 16. krog 1. SNL:
7. 11. 2012: Luka Koper-Olimpija, 17. krog 1. SNL:
10. 11. 2012: Olimpija-Triglav, 18. krog 1. SNL:
17. 11. 2012: Olimpija-Domžale, 19. krog 1. SNL:
25. 11. 2012: Rudar-Olimpija, 20. krog 1. SNL:
1. 12. 2012: Olimpija-Gorica, 21. krog 1. SNL:
Kotiček za navijače – 29. 8. 1996
Datum izida: 29. avgust 1996.
Kotiček za navijače – 22. 8. 1996
Datum izida: 22. avgust 1996.
Kotiček za navijače – 8. 8. 1996
Datum izida: 8. avgust 1996.
Kotiček za navijače – 1. 8. 1996
Datum izida: 1. avgust 1996.
Kotiček za navijače – 20. 6. 1996
Datum izida: 20. junij 1996.