Napovednik – 30. april in 2. maj 2010
April 30, 2010 by admin
V kategoriji Napovednik, Novice
Comments Off on Napovednik – 30. april in 2. maj 2010
33. krog 1. slovenske nogometne lige
CELJSKI GROFJE
Celje: CM CELJE-Rudar, 30. april, petek, ob 18.00
VELENJSKI KNAPI
Celje: CM Celje-RUDAR, 30. april, petek, ob 18.00
TIFOZI
Nova Gorica: KOPER-Maribor, 30. april, petek, ob 20.00
VIOLE
Nova Gorica: Koper-MARIBOR, 30. april, petek, ob 20.00
GREEN DRAGONS
Domžale: Domžale-OLIMPIJA, 30. april, petek, ob 20.00
GORGONE
Ljubljana: Interblock-NAFTA, 30. april, petek, ob 16.30
24. krog 2. slovenske nogometne lige
BLACK GRINGOS
Murska Sobota: MURA 05-Triglav Gorenjska, 2. maj, nedelja, ob 17.00
Fotografije Celjskih grofov iz Nove Gorice
Comments Off on Fotografije Celjskih grofov iz Nove Gorice
V fotogalerijo Celjski grofov smo dodali fotografije iz gostovanja v Novi Gorici; ogledate si jih lahko na povezavi.
Pregled kroga – 24. in 25. april
April 28, 2010 by admin
V kategoriji Novice, Pregled kroga
Comments Off on Pregled kroga – 24. in 25. april
32. krog 1. slovenske nogometne lige
GORGONE
Lendava: NAFTA-Olimpija 0:1, 25. april 2010, nedelja, ob 17.00
GREEN DRAGONS
Lendava: Nafta-OLIMPIJA 0:1, 25. april 2010, nedelja, ob 17.00
VIOLE
Maribor: MARIBOR-Domžale 1:1, 24. april 2010, sobota, ob 20.15
CELJSKI GROFJE
Nova Gorica: Gorica-CM CELJE 3:0, 24. april 2010, sobota, ob 18.00
[fotoultras]-YfIeDAOSUk&feature=player_embedded[/fotoultras]
VELENJSKI KNAPI
Velenje: RUDAR-Luka Koper 0:2, sobota, 24. april 2010, ob 20.15
TIFOZI
Velenje: Rudar-LUKA KOPER 0:2, sobota, 24. april 2010, ob 20.15
22. krog 2. slovenske nogometne lige
BLACK GRINGOS
Murska Sobota: MURA 05-Krško 1:3, 25. april 2010, nedelja, ob 17.00
Gorgone:Green Dragons
Dodali smo fotografije s tekme med Nafto in Olimpijo, ki je bila odigrana 25. aprila 2010 v Lendavi. Fotografije si lahko ogledate na povezavi: Gorgone in Green Dragons.
Zanimivosti: Reading
April 28, 2010 by admin
V kategoriji Novice, Zanimivosti
Comments Off on Zanimivosti: Reading
Sem lastnik puba 10 metrov vstran od domačega vhoda našega kluba. To pomeni, da je bil moj pub kraj, kjer se je zbirala domača firma pred tekmami. Sam niti ne maram nogometa, ampak to nima veze. Ne bom vam povedal kdo sem, ali od kod prihajam. Preveč rad imam svoj pub in svojo licenco. No, zdaj ko smo to obdelali, bi vam rad povedal nekaj, kar se je zgodilo pred kratkim.
Bila je normalna sobotna tekma proti Readingu. Z vsem spoštovanjem do njih, jaz jih nisem ravno smatral za grožnjo, čeprav je njihovemu moštvu šlo kar dobro v ligaškem tekmovanju. Pred tekmo je bil pub poln standardnih fantov, nekaj ljudi pa je bilo na vhodu, ki so skrbeli, da ni vstopil nihče, ki ne bi smel. Vse je bilo kot običajno, z ogrevanjem pred tekmo, prepevanjem in takimi stvarmi. Okrog 14.50 so se vsi odpravili na tekmo in mi omogočili nekaj ur miru pred standardno in moram reči tudi profitabilno, sobotno nočjo po tekmi.
Med tekmo sem dobil običajni obisk s strani lokalne policije, ki me je zasliševala v zvezi z vsako težavo, ki so jo imeli, ali ki so jo še pričakovali. Ob tej priložnosti so mi povedali, da se je začelo dogajati v centru. Readingovi so se razdelili v majhne skupinice in povzročali težave. Do zdaj niso še nikogar aretirali. Opozorili so me, da bi po tekmi znalo biti napeto, čeprav jih bodo zadržali na stadionu toliko časa, da se naši zberejo spet v tem pubu, ali da se razkropijo. Okrog 16.00 je vstopil inšpektor in mi povedal, da so se Readingovi pogovarjali preko walkie-talkiejev in koordinirali in usklajevali njihove načrte in gibanje. To je pomenilo, da so vse te majhne skupinice pravzaprav ena velika skupina, ki je planirala nekaj velikega po tekmi, čeprav policija še ni vedela, kaj točno načrtujejo. Potem je še rekel, da imajo še več policistov pripravljenih v okolici stadiona in da me bo obvestil, če se bo še kaj takega zgodilo.
Počasi me je začelo skrbeti. Moj pub je majhen, ampak je moj. Čeprav bodo policaji skušali to preprečiti, obstaja vedno možnost, da bo nek debil vrgel steklenico skozi okno in to je sedaj zadnje,kar potrebujem. Druga stvar, o kateri sem premišljeval je ta, da če jim preglavice povzroča tako majhen klub kot je Reading, kaj se potem dogaja pri večjih klubih. Ker je moj pub v bližini vhoda na stadion, sem v bistvu glavna tarča in čeprav sem tukaj že zelo dolgo časa, se nikoli ne navadim na take stvari. Vse, kar sem lahko storil je to, da sem čakal in upal, da se bodo policaji spravili skupaj.
Po tekmi, ki se je mislim da končala neodločeno, so domači takoj prišli v pub, ki je bil v trenutku poln. Po desetih minutah so prišli trije policisti in mi rekli, naj spustim rolete in zaklenem vrata, ker hočejo Readingovi navijači uničiti moj pub. Policisti so jih slišali, kako se pogovarjajo po radiu, kako so planirali pot po mestu in proti stadionu, da bi vdrli v moj pub. Seveda so se vsi fantje razjezili in čeprav se je policaj trudil, da bi jih umiril, mu to ni uspelo. Ni šans, da bi dopustili, da nekdo uniči njihov pub, še posebej, če bodo oni zaklenjeni v njem. Zato so oddrveli iz puba v mesto iskat Readingove navijače. Ti se niso zavedali, da je njihov plan uničen in da se bodo kmalu soočili z okrog 70 razjarjenimi lokalnimi navijači.
Policija je seveda želela obvladati situacijo. Očitno so blokirali ulice, tako da so naši fantje ostali ujeti na enem mestu, dokler se niso pomirili. V tem času se je Readingovim uspelo otresti policije, vsaj tako sem slišal, nato so se zbrali v eni od večjih trgovin. Lastnik trgovine se je verjetno spraševal, kaj za vraga se dogaja, ko se je nenadoma okrog 100 nogometnih navijačev pojavilo v njegovi trgovini.
No, kakorkoli, očitno so se vodje Readingovih odločili, da se bodo umaknili iz centra mesta. Odšli so v pub tik zraven železniške postaje. Moj prijatelj, ki je lastnik tega puba, mi je povedal, da so prihrumeli v pub, napadli skoraj vsakega gosta, razbili vse v 10. sekundah in odšli, preden je lahko storil karkoli. Kot si verjetno lahko predstavljate, je totalno ponorel, predvsem na policijo, ko je le-ta končno prispela, ker jih niso zasledovali, čeprav so vedeli, da imajo nekaj za bregom. Vse kar je policija hotela, je to, da jih spravijo čim prej na vlak in iz mesta. Naj vas spomnim, da še zdaj ne ve, da so pravzaprav hoteli razbiti moj pub in ne njegovega. To ga bo šele razpizdilo.
Vir: Dougie & Eddy Brimson: Everywhere we go (Behind the Matchday Madness); 1996
Kotiček za navijače – 20. 1. 1993
Datum izida: 20. januar 1993
Koreografije
April 25, 2010 by admin
V kategoriji Novice, Ultrapedia
Comments Off on Koreografije
Ultras koreografije pred letom ’70 so bile v slogu nekaterih regionalno popularnih Italijanskih tradicij. Na primer, Napolitani so bili znani po močnih petardah, s katerimi ustvarijo zelo vneto atmosfero, včasih celo nevarno. Uporaba te pirotehnike se je postopoma povečala – s predstavitvijo nekaterih pirotehničnih stvari in barvnih dimnih bomb, kar je pomenilo pozdrav in vzpodbudo ekipi, ko je vstopila na igrišče. Druga koreografija, ki so jo ultrasi koristili za vzpodbudo svojemu moštvu, so bile slike, na katerih so prikazovali smrt rivalnega moštva, šaljade itd. Italijani so za inspiracijo uporabljali tudi angleški stil z dvigom njihovih šalov ob istem času in s tem so naredili vizualne efekte. Ta specifični stil, ki so ga prvi uvedli Angleži, je postal pomemben element koreografij, kasneje pa je postal značilen del ultras fenomena.
S ciljem ustaviti povečano nasilje proti koncu sedemdesetih, ko je bil ubit navijač Lazia Vincenzo Paparelli, je policija prepovedala ultrasom vstop v stadion z različnimi topimi predmeti. Čeprav to pravilo ni bilo popolnoma spoštovano, je pomenilo oviro za izvedbo koreografij. Ultrasi so morali vnesti nekaj inovacij v izvedbo in izpeljavo koreografij. V tem obdobju do druge polovice 80. let je ultras fenomen prešel tudi v nižje lige, tako da je vsako moštvo (iz serie A do serie C/2) imelo eno ali več organiziranih navijaških skupin. Rivalstvo in tekmovalni duh med tribunami so bili izraženi predvsem skozi inovativno koreografijo. Z dobro pripravljeno koreografijo so imeli ustvarjalci velik vpliv in to so bili razlogi za moč in ponos ustvarjalcev. Zato ni presenečenje, da so bile najlepše koreografije narejene in izvedene predvsem na derbijih. Te koreografije, iz vidika ultrasa, so predstavljale glavno atrakcijo tekme, ki so jo pripravljali veliko časa (poleg veliko porabljenega časa pa tudi denarja …). Da bi lažje shajali in naredili še lepše koreografije, so začeli s svojo produkcijo in prodajo navijaških artiklov z logom skupine, kateri pripadajo. V cilju, da bi naredili koreografije vse lepše in lepše, so bili uporabljeni tudi drugi materiali. Na primer tisoči in tisoči balonov v barvi moštva. Uporabili so tudi velike role barvnega papirja, ki so bili razviti od spodnjega dela tribune pa vse do zgornjega dela, konfeti, role trakov, ki so jih vrgli na igrišče, obarvani kartoni, ki so naredili kromatične vizualne efekte itd. Skupine so sčasoma naredile nove zastave in transparente, nato pa so se pojavile ogromne zastave, ki so bile oblikovane za sektor ali celo za celo tribuno. Prvi, ki so to uporabili, so bili navijači Sampdorie in Torina v sezoni 1982/1983. V začetku 90. so bile te velike zastave uporabljene za bolj impresivne koreografije, ki so postale vrhunske.
Koreografije so postale lepše in lepše. Tukaj imamo nekaj odličnih primerov:
- Genoa – Sampdoria (1992/1993): 2 enormni krpi blaga (ena rdeča, druga modra), ki sta se uporabljali kot “zavesi”, sta bili dani na železne kable, nato pa so ju premikali med blokoma. Na začetku je zavesa pokrila celo tribuno in s še eno parolo je bila predstavljena koreografija. Na začetku so pokazali prometni znak (delo na cesti) in nato se je pojavilo sporočilo eno za drugim: »Oprostite za težave, mi delamo za vas«, »Malo potrpežljivosti in boste videli«, »Skoraj smo pripravljeni«, »Še malo in …«, »In zdaj je napočil trenutek«. Šov se je praviloma začel, ko se je odmaknila zavesa: zgornja tribuna je bila uporabljena kot ozadje, ki so ga tvorili navijači z belimi kartoni, medtem ko je spodnja tribuna ustvarjala morje, katerega valovi so bili ustvarjeni s horizontalnimi modrimi in rdečimi trakovi. Na sredini je bilo »plovilo« in na desni strani svetilnik, simbol mestnega pristanišča Genove. Zadnje sporočilo je bilo nekaj v tem smislu: »Kot naši vojaki, ki so bili glavni na morju, tako smo mi glavni na štadionu«.
- Milan – Brescia (1993/1994): Proslavljanje naslova prvaka. Ko so igralci Milana vstopili na igrišče, je spodnji del tribune razvil veliko krpo blaga, na kateri je bil narisan simbol skupine, ki je naredila koreografijo in na sredini je bilo narisano moštvo Milana v obliki karikatur. Na zgornji tribuni je bilo tisoče ljudi razdeljeno v tri sektorje, kjer so z obarvanimi kartoni naredili italijansko zastavo. Po nekaj minutah se je koreografija spremenila, del med spodnjim in zgornjim delom tribune je s kartoni razvil sporočilo »Champions«.
Drugi primeri dokazujejo, da se da vedno najti novitete v koreografijah in dokler njihova domišljija ne pozna meja, smo lahko prepričani, da lahko iz tega vidika od ultrasov pričakujemo še več.
Pripravil: ZOO; vir: www.ultrasspirit.com
Celjski grofje v Domžalah – 25. 4. 2009
V fotogalerijo Celjskih grofov smo dodali fotografije Celjskih grofov z gostovanja v Domžalah 25. aprila 2009. Fotografije si lahko ogledate na povezavi.
Kotiček za navijače – 13. 1. 1993
Datum izida: 13. januar 1993
Napovednik – 24. in 25. april
April 23, 2010 by admin
V kategoriji Napovednik, Novice
Comments Off on Napovednik – 24. in 25. april
32. krog 1. slovenske nogometne lige
GORGONE
Lendava: NAFTA-Olimpija, 25. april 2010, nedelja, ob 17.00
GREEN DRAGONS
Lendava: Nafta-OLIMPIJA, 25. april 2010, nedelja, ob 17.00
VIOLE
Maribor: MARIBOR-Domžale, 24. april 2010, sobota, ob 20.15
CELJSKI GROFJE
Nova Gorica: Gorica-CM CELJE, 24. april 2010, sobota, ob 18.00
VELENJSKI KNAPI
Velenje: RUDAR-Luka Koper, sobota, 24. april 2010, ob 20.15
TIFOZI
Velenje: Rudar-LUKA KOPER, sobota, 24. april 2010, ob 20.15
22. krog 2. slovenske nogometne lige
BLACK GRINGOS
Murska Sobota: MURA 05-Krško, 25. april 2010, nedelja, ob 17.00